W przypadku placówek jakimi są laboratoria, niezwykle ważne okazuje się zachowanie ściśle określonych reguł odnośnie samej sterylizacji sprzętów, a także i bezpieczeństwa pracowników. Nie dziwi nas bowiem fakt, że w laboratoriach przestrzegane są niezwykle surowe wytyczne. Wynika to z faktu, że codziennie pracownicy mają tam styczność z substancjami, które mogą poważnie narazić ich zdrowie i dobre samopoczucie. Wobec tego podczas wyboru wszystkich sprzętów do laboratoriów, niezwykle istotne staje się również dobranie takich urządzeń, które zapewnią standardową dezynfekcję i sterylizację. Dzięki temu pracownicy nie będą musieli obawiać się o to, że sprzęty z którymi pracują na co dzień, są skażone lub po prostu, pozostały na nich resztki substancji z poprzednich doświadczeń, jakie były przeprowadzone. W tym wypadku najczęściej stawia się na autoklawy. Jednocześnie na rynku można znaleźć zarówno modele poziome jak i pionowe. Które z nich więc sprawdzą się lepiej?
Autoklawy pionowe- jakie są ich funkcje?
Autoklaw pionowy to urządzenie wyjątkowo uniwersalne. Sprawdzi się ono wszędzie tam, gdzie konieczna jest skuteczna i szybka sterylizacja narzędzi i sprzętów oraz materiałów. Takie urządzenia w większości do swojego działania wykorzystują parę wodną, a co za tym idzie są to jednocześnie sprzęty o wyjątkowej odporności na wilgoć i pracę w niekorzystnych warunkach. Co więcej, urządzenie to zwykle może zaoferować dostęp do kilku programów do wyboru, więc można dopasować stopień i natężenie sterylizacji. Autoklawy te posiadają zbiornik na wodę i solidny korpus wykonany ze stali nierdzewnej. Sprzęty te mogą oferować różnorodne poziomy zaawansowania i funkcji dodatkowych, które z kolei każde laboratorium lub placówka może dopasować już do własnych potrzeb. Jak sama nazwa wskazuje, są to sprzęty pionowe i zapewniają ogromną funkcjonalność.
Autoklawy poziome- co je wyróżnia?
Autoklawy poziome to również dość uniwersalne urządzenia przeznaczone do sterylizacji różnorodnych materiałów i sprzętów. Niemniej jednak modele pionowe o wiele częściej niż w laboratorium wykorzystywane są w placówkach dentystycznych czy na salach operacyjnych, gdzie konieczne jest zachowanie najwyższych standardów względem sterylizacji. Tego typu autoklawy najczęściej bazują na wykorzystaniu zjawiska próżni, która pozwala na unieszkodliwienie wszelakich drobnoustrojów i nie tylko. Sprzęty te również są trwałe i mogą oferować maksymalnie zróżnicowane funkcjonalności, które można dopasować już do własnych potrzeb.